Awards


Officers  
Bylaws  
Awards  
Logo/Stationery  
What CEFPI Can Do for You  
Leadership Tools:  
  CEFPI Strategic Goals
  Region Services
  Region/Chapter Task Schedule
  Region/Chapter BOD Meeting Agenda Template
  Region/Chapter Budget Template
  Expense Reimbursement Voucher
Region/Chapter Financial Guidelines  
Archive  

 
2013 Regional Distinguished Service
Alberta Claudia Alaeddine
British Columbia Hugh Skinner
Craig Harris
Washington Shannon McLaughlin
Laurie Pfarr
2013 Regional Service Citations
Alaska Jason Gamache
Terry Hyer
Sam Kito
British Columbia Kendall Jessiman
Judy Shoemaker
Saskatchewan Gary Merkowsky
Washington Greg Brown
Linda Jackson

 

2012 Regional Distinguished Service
British Columbia Gregg Brown
Saskatchewan David Edwards
Washington Philip Riedel
Craig Stauffer
2012 Regional Service Citations
Alaska Kimberly Andrews
David Ferree
Larry Morris
Alberta Laurel Udell
Judith Wright
David Molinaro
British Columbia Maureen Corwin
Pamela Doherty
Judy Shoemaker
Montana Nick Salmon
Washington Nora Vivarelli
Nick Cho
Noah Greenberg

 

2011 Regional Distinguished Service
Alaska Jessica Cederberg
Oregon Marcia Arganbright
Renee Kroupa
2011 Regional Service Citations
Alaska Matt Raney
Larry A. Morris
Alberta Claudia Aldaeddine
Judith Wright
Oregon/SW Washington Jason Beam
Susan Steinbrenner
Saskatchewan John Malcolm
Daryl Boehme
Washington Robert Allen
Kellie Kaiser

 

International 2006
PNR Pinnacle Architectural Award Chugach Optional Elementary School, Anchorage School District, Alaska, McCool Carlson Green Architects
Citation Award Nathan Hale High School Performing Arts Center, Seattle School District, Washington, Mahlum Architects

 

International 2004-05 (Summer) 2003-04 (Fall)
Distinguished Service (1) Catherine Fritz
Andrew Farnum (presented to his wife Michelle at President's reception)
Merle Kirkley
Service Citation (up to 3) Richard H. Higgins Jim C. Alkins
Mary C. Cary
Kathy Christy
Regional 2004-05 (Summer) 2003-04 (Summer)
Distinguished Service (1)   Cristina Marghetti
Service Citation (up to 3 per Chapter):
Alaska Mary Carey
Cole Saxton
Terry Hyer
Tim Merrick
Kathy Christy
Cole Saxton
Alberta Laurel Cook
Craig Webber
Richard Mysliwy
 
British Columbia Kerry Magnus
Craig Harris
Yvonne Hartfiel
Kendall Jessiman
Rick Hume
Kim Milburn
Oregon/SW Washington Renee Kroupa Mark Severson
Saskatchewan Lawrence Dressel  
Washington Rebecca Baibak
Stu Stovin
Kelly Tanner
Rebecca Baibak
Stu Stovin
Debra Fulton
Architectural
PNR Pinnacle Architectural Award Spruce Ridge School. Estevan School Division No. 95 / Estevan Rural School Division No. 62. Estevan, Saskatchewan, Friggstad Downing Henry Architects Northshore Junior High / Northshore School District / Bothel, Washington, Mahlum Architects
Citation Award Valerie A. Larson Family Resource Center, Dillingham, Alaska, Charles Bettisworth & Co. Inc. / Bristol Bay Native Association Mattie McCullough Elementary School / Red Deer School Board / Red Deer, Alberta, Group 2 Architecture Engineering Interior Design
Citation Award Phantom Lake Elementary School, Bellevue School District, Bellevue, Washington, Northwest Architectural Company / Bellevue School District The Truman Center / Federal Way School District / Federal Way, Washington, Mahlum Architects
CEFPI Project of Distinction Kirkland Junior High, Kirkland, WA, Northwest Architectural Company

Seminar II: The Evergreen State College, Olympia, WA, Mahlum Architects

The Truman Center, Federal Way, WA, Mahlum Architects
CEFPI Lighthouse Award   Kiana K-12 School, Kiana, AK, Krochina Architects AIA
Design Concept Award Community Learning Campus, Olds, AB Canada, Group 2 Architecture Engineering Ben Franklin Elementary School, Kirkland, WA, Mahlum Architects
CEFPI James D. MacConnell Award Finalist White River High School, White River School District, Buckley, WA, Integrus Architects Todd Beamer High School, Federal Way, Washington, Bassetti Architects

 

International 2002-03 (Fall 2003) 2001-02 (Fall 2002)
Distinguished Service (1) Hugh Skinner, REFP
Gretchen DeDecker, REFP
Kathy Christy
Service Citation (up to 3) David Edmunds
Fred Long
Steve Olson
Lynn Abbot
Richard Gessford
International President's Award Dr. James Jennings, REFP  
International Retiring President Steve Young, REFP  
Regional 2002-03 (Summer 03) 2001-02 (Summer 02)
Distinguished Service (1) Lynn Abbott Fred Long
Service Citation (up to 3 per Chapter):
Alaska Steve Cropsey
Jerry Winchester
Mary Cary
Catherine Fritz
Gary Pohl
Alberta Doug Ramsey
Laurel Cook
Hal Owens
Andrew Farnum
John Wheatley
British Columbia Gregg Brown
Jim Meiklejohn
Marty Cole
Jim Alkins
Bob McDonell
Judy Shoemaker
Oregon/SW Washington Tom McMullen
Vaugn Lien
Richard Higgins
 
Saskatchewan Blair Alderton
Don Pearson
Cal Kirby
Rod Hoffart
Nelson Wagner
Washington Bill Chaput
Cherri Hendricks
Jay Peterson
Edward Peters
Karen Snope
Bill Chaput
Architectural
PNR Pinnacle Architectural Award Sullian Heights, Surrey, BC, Grant and Sinclair Architects Ltd.  
CEFPI Project of Distinction Applied Technology, Dull Olson Weekes Architects, P.C.  
CEFPI Lighthouse Award Greenwood Elementary, Seattle School District, BLRB Architecture Planning Interiors  
Design Concept Award Calgary Sustainable Education Initiative, Group 2 Architecture Engineering  
CEFPI James D. MacConnell Award Finalist   Redmond Jr. High School, Redmond, Washington, McGranahan Architecture
Years of Service
CEFPI 45 Years of Service Dr. James Thrasher  
CEFPI 25 Years of Service Richard Gessford, AIA
Integrus Architecture
 

 

International 2000-01 (Fall 2001) 1999-00 (Fall 2000)
Distinguished Service (1) David Purdy Chas Chisom
Service Citation (up to 3) Lawrence Dressel
Ralph Saxton
Richard Mysliwy
Merle Kirkely
Gretchen DeDecker
Regional 2000-01 (Fall 2001) 1999-00 (Fall 2000)
Distinguished Service (1)   Jim Jennings
Service Citation (up to 3 per Chapter):
Alaska Mary Cary
Terry Hyer
Ray Amsden
Gary Pohl
Anchorage School District
Alberta Eric Lumley
Laurel Cook
Wayne Heartwell
Richard Mysliwy
David Edmunds
Stan Laba
Gerry Stead
British Columbia Bill Low
Bob McDonnell
Sebastian Butler
Ken Webber
Grant Smith
Hugh Skinner
Idaho   Mike Patano
Oregon/SW Washington   Renee Kroupa
Richard Gessford
Dan Sandell
Saskatchewan Bron Nurkowski
Lawrence Dressel
Daryl Boehme
Dave Edwards
Tom Meldrum
Gary Merkowsky
Washington Jay Peterson
Jack Hutteball
Ralph Saxton
Gretchen DeDecker (conf)
Merle Kirkley (conf)
PNR Excellence Award   Jim Delaney - Conference local arrangements
Architectural
PNR Pinnacle Architectural Award Steve Young Tie:
Ballard High School, Seattle School District

Mahlum Architects
Maplewood Elementary
Puyallup School District
Burr, Lawrence, Rising + Bates Architects

CEFPI Project of Distinction West Linn H.S., West Linn-Wilsonville School District, West Linn, OR, Dull Olson Weeks Architects

I.V. Macklin Public School, Grand Prairie Public Board, Grand Prairie, Alberta, Workun Garrick Architects and Associates, Inc.

 
CEFPI Lighthouse Award Olympia High School, Olympia SD No. 11, Olympia, WA, Burr Lawrence Rising + Bates Architects  
CEFPI James D. MacConnell Award Finalist Orenco Elementary/Paul L. Patterson Elementary, Hillsboro, OR, Mahlum Architects  
Years of Service
CEFPI 35 Years of Service Dr. J. Beck
Matthew Gregory, AIA
Norman Westling
William Enns
Charles Clizer
Idaho Dept. of Ed.
 
CEFPI 25 Years of Service Trevor Gough
Dr. Franklin Hill
Harry Cummings, Jr.
 

 

International 1998-99 (Fall 1999) 1997-98 (Fall 1998)
Distinguished Service (1) Steve Young Bill Morley
Service Citation (up to 3) Obert Friggstad
Ed Humble
Richard Mysliwy
A long list - done differently that year
Regional 1998-99 (Fall 1999) 1997-98 (Fall 1998)
Distinguished Service (1) Steve Young Jim Hanson
Service Citation (up to 3 per Chapter):
Alaska Catherine Fritz
Len Mackler
Jim Sheperd
Alberta David Clinckett
Jim Delaney
Richard Mysliwy
Doug Ramsey
John Wheatley
Adrian Lefebvre
Tom Tittemore
British Columbia Bob McDonnell
Mike Irving
Hans Schneider
Hugh Skinner
Ken Webber
School District 23 - Kelowna
Idaho   James Patano
Deb Stage
Oregon/SW Washington Charlie Demming
Dan Sandell
Darwin Doss
Saskatchewan Paul Baskey
Obert Friggstad
Jim Kress
John Malcolm
 
Washington Ed Humble
Jay Peterson
Ralph Saxton
Harry Bower
Gretchen DeDecker
Gary Nelson
PNR Excellence Award Deb Stage - Conference local arrangements